close
چت روم

پزشکی


آرشيو آرشيو

1396

1395

1394

1391

1390


جستجوگر پيشرفته سايت

مام هاي ضدعرق آلزايمر مي آورند


 مام هاي ضدعرق آلزايمر مي آورند؟

دئودرانت‌ها ترکيب?هايي هستند که براي کاهش بوي بدن به کار مي‌روند. دليل اين بوي بد وجود باکتري‌ها در عرق بدن است.

وقتي زير بغل با استفاده از صابون‌هايي با pH خنثي شسته مي‌شود،‌ پوست، pH اسيدي خود که معادل 5/4 تا 6 است را از دست مي‌دهد و pH آن به حالت خنثي درمي‌آيد... باکتري‌ها هم که تمايل دارند در محيط با pH قليايي يا خنثي فعاليت کنند، امکان رشد و کلوني بيشتر پيدا مي‌کنند.


باکتري‌هاي سوار شده روي عرق، از غدد آپوکرين و سلول‌هاي مرده پوست و سلول‌هاي مو تغذيه مي‌کنند و باعث آزاد شدن ماده اسيدي‌اي مي‌شوند که باعث بدبو شدن بدن خواهد شد. موهاي زير بغل مانند يک فتيله رطوبت را از سطح پوست خارج مي‌کند و پوست را خشک نگاه مي‌دارد و در پيشگيري از تجمع باکتري‌ها موثر است، بنابراين باعث پيشگيري از بوي بد عرق مي‌شود.


البته اگر اين موها بلند باشند، باکتري‌ها را در خود نگه مي‌دارند، از بين بردن آنها به کم کردن بوي بد بدن کمک مي‌کند اما بعضي از افراد بهتر است از مام استفاده نکنند. تحقيقات نشان مي‌دهد نمک‌هاي آلومينيوم موجود در ضدعرق‌ها، آثار مخربي بر تعدادي از گونه‌هاي موش يا سگ داشته است.


دريافت مقدار زياد آلومينيوم باعث بروز آلزايمر مي‌شود اگرچه اين ارتباط به معني علت بروز آن نيست. آلومينيوم يک نوروتوکسين است و عوارض جانبي‌اي روي سد خوني-مغزي دارد و باعث مستعد شدن فرد به آسيب DNA مي‌شود. در موش‌هايي که روي پوست آنها آلومينيوم کلرايد استفاده شد، افزايش واضح آلومينيوم در ادرار، سرم يا آلومينيوم کلي مغز يا مايعات جفت ديده شد.


محققان، ارتباط ضدعرق‌ها با سرطان پستان را نيز مورد بررسي قرار داده‌اند. البته طبق نظر انجمن بين‌المللي سرطان و جامعه سرطان آمريکا، اين ارتباط هنوز مبناي علمي ندارد. دکتر فيليپا، عضو رسمي اين انجمن معتقد است مواد اختصاصي در دئودرانت‌ها به عنوان نگهدارنده وارد جريان خون مي‌شوند يا در بافت پستان تجمع پيدا مي‌کنند و با تحريک توليد استروژن، باعث رشد سلول‌‌هاي سرطاني پستان مي‌شوند، ولي اين ارتباط علت و معلولي نيست و در مورد آن اختلاف‌نظر وجود دارد.


از طرفي سازمان غذا و داروي آمريکا اعلام کرده است افرادي که دچار اختلال کليوي هستند، نبايد از ترکيب‌هاي حاوي آلومينيوم استفاده کنند چون آنها را در معرض خطر پيشرفت اختلال فعاليت کليوي قرار مي‌دهد.

آلومينيوم مي‌تواند باعث بروز اختلالات التهابي مانند بيماري کرون شود، بنابراين اجتناب از تماس پوستي با آلومينيوم بسيار مهم است تا شانس بروز بيماري‌هاي مزمني مانند آلزايمر در آينده کم شود. به هر حال با توجه به اينکه مطالعه‌هاي کافي در اين زمينه انجام نگرفته، منطقي است که در استفاده مداوم از اين ترکيب‌ها احتياط يا از جايگزين‌هاي گياهي استفاده کنيد.

بازديد : 184 بار دسته بندي : پزشکی نظر دهيد! [ ]


‌دندان ‌عقل‌


آنچه‌ بايد ‌درباره ‌دندان ‌عقل‌ بدانيم‌پيشينيان ما،‌ آرواره‌هاي بزرگ‌تري داشتند. بنابراين فضاي كافي براي رويش 32 دندان وجود داشت؛ اما امروزه آرواره‌هاي ما كوچك‌تر شده است، درنتيجه فضاي زيادي براي رويش 32 دندان وجود ندارد. پس دندان عقل معمولا نهفته مي‌شود و از رويش طبيعي محروم مي‌ماند.

آنچه‌ بايد ‌درباره ‌دندان ‌عقل‌ بدانيم‌
دندان عقل، دندان سوم آسيا، آخرين دنداني است كه در سنين 2517 سالگي در دهان مي‌رويد. به طور كلي تناقضات فراواني درباره نگهداري يا خارج كردن اين دندان‌ها وجود دارد.
پيشينيان ما،‌ آرواره‌هاي بزرگ‌تري داشتند. بنابراين فضاي كافي براي رويش 32 دندان وجود داشت؛ اما امروزه آرواره‌هاي ما كوچك‌تر شده است، درنتيجه فضاي زيادي براي رويش 32 دندان وجود ندارد. پس دندان عقل معمولا نهفته مي‌شود و از رويش طبيعي محروم مي‌ماند.

در واقع از وقتي انسان‌هاي اوليه آموختند كه تكه‌هاي بزرگ مواد غذايي را با دستشان خرد كنند، ارتفاع استخواني فك كوتاه‌تر و برجستگي استخوان آرواره كم‌تر شد. به اين ترتيب در خيلي از انسان‌هاي امروزي دندان عقل به دنداني بي‌كاربرد و نهفته تبديل مي‌شود؛ به طوري كه گاهي بايد به كمك روش‌هاي جراحي
خارج گردد.

دندان‌هاي نهفته يا رويش‌نيافته يا آنهايي كه در وضعيت طبيعي نروييده‌اند، در بيشتر موارد ناراحتي ايجاد مي‌كنند. (دندانپزشك شما مي‌تواند به وسيله راديوگرافي نوع نهفتگي دنداني را مشخص كند.)

پوسيدگي: بزاق، باكتري و خرده‌هاي مواد غذايي مي‌توانند اطراف دندان عقل نهفته تجمع يابند و باعث شوند كه آن دندان يا دندان مجاورش پوسيده شود. از بين بردن اين پوسيدگي بسيار سخت است. درد و عفونت نيز به دنبال دارد.

عفونت: هنگامي كه دندان عقل نيمه‌نهفته است، غذا و باكتري در لثه تجمع مي‌يابند و باعث ايجاد عفونت موضعي مي‌شود. بوي بد دهان، درد، تورم و تريسموس (ناتواني در باز كردن دهان)‌ از عوارض آن است. عفونت مي‌تواند در نواحي گونه و گردن تجمع يابد.

درد فشاري: درد ممكن است به دليل فشار دندان عقل در حال رويش به سوي دندان‌هاي ديگر باشد. در بعضي اوقات اين فشار ممكن است باعث سايش دندان‌هاي ديگر شود.

ارتودنتيك: بسياري از بيماران جوان براي مرتب‌كردن دندان‌هايشان درمان ارتودنسي مي‌كنند. دندان عقل ممكن است سبب حركت دندان‌ها بخصوص دندان‌هاي قدامي در حال رويش شود و درمان ارتودنسي را با مشكل مواجه كند.

پروستودنتيك: بيماراني كه مي‌خواهند دست دندان مصنوعي بگذارند، بايد دندان‌هاي عقل خود را خارج كنند اگر دندان عقل زير دست دندان باشد، سبب تحريكات موضعي جدي مي‌شود و اگر بعدا كشيده شود، بيمار احتياج به ساخت مجدد دندان مصنوعي پيدا مي‌كند. چرا كه ديگر شكل اوليه لثه تغيير مي‌كند.

كيست: كيست مي‌تواند از بافت نرم اطراف دندان عقل ايجاد شود. كيست مي‌تواند سبب تخريب استخوان، اتساع فك، جابجايي يا تخريب دندان مجاور شود. خارج كردن دندان عقل براي جلوگيري از تخريب استخواني بيشتر،‌ واجب است.

در موارد نادري كيست‌ها مي‌توانند به تومور تبديل شوند يا استخوان فك متعاقب اتساع زياد بشكند.

اما چرا دندان عقل نهفته‌اي كه مشكلي ايجاد نكرده است، بايد خارج شود؟ در پاسخ بايد گفت : تقريبا به طور حتم، دندان عقل نهفته اگر همان طور رها شود، باعث ايجاد مشكل مي‌شود. اين موضوع بيشتر در مورد دندان‌هاي عقل پايين صدق مي‌كند.

اين مشكلات ممكن است ناگهاني و در موقعي نامناسب رخ دهد.

بنابراين محققان پيشنهاد مي‌كنند دندان‌هاي عقل نهفته چه باعث مشكل باشند چه نباشند، بين سنين 2217 سال خارج شوند.

چرا كه از نظر تكنيكي جراحي ساده‌تر است و مريض جوان زودتر بهبود مي‌يابد.

دندان عقل كه براحتي در سن 20 سالگي جراحي مي‌شود، در سنين بالاي 40 سال با مشكل مواجه مي‌شود. همچنين ريسك پيچيدگي‌ها با فاكتور سن افزايش مي‌يابد و روند ترميم كندتر مي‌شود.

بنابراين ا‌گر به نقاطي سفر مي‌كنيد كه به دندانپزشك دسترسي نداريد، توصيه مي‌شود به عنوان پيشگيري از بروز مشكلات ناگهاني، دندان‌هاي عقل نهفته خود را خارج كنيد.

اما آيا وقتي كه مريض دچار التهاب و عفونت لثه (پري كورونيت)‌ است، مي‌توان دندان عقل را خارج كرد؟در پاسخ به اين سوال هم بايد گفت : به طور كلي خير؛ جراحي در حضور عفونت در موضع، مي‌تواند به گسترش عفونت دامن بزند و آن را جدي‌تر كند. اول بايد عفونت موضعي توسط رعايت بهداشت و آنتي‌بيوتيك درماني كنترل شود، بعد اقدام به خارج نمودن دندان كرد.

دندان عقل دردسرساز

دندان عقل ممكن است براي مسواك زدن يا كشيدن نخ دندان سخت باشد. با گذشت زمان، تجمع باكتري، شكر و اسيدها روي دندان ايجاد حفره مي‌كند. اگر اين حفره ترميم نشود، مي‌تواند تبديل به يك حفره گسترده‌تر گردد و ساختار بيشتري از نسج دنداني را از بين ببرد. همچنين عواقب جدي‌تري را براي ساختارهاي اطراف دندان ايجاد كند.

با توجه به سختي رعايت بهداشت خانگي براي اين دندان‌ها، تجمع خرده‌هاي غذايي و باكتري مي‌تواند باعث ايجاد تنفس با بوي بد دهان شود.

دندان عقلي كه هنوز در زير لثه، بخصوص به صورت افقي (بيشتر از هنگامي كه به وضعيت عمودي قرار دارد)‌ واقع شده، ممكن است سبب ايجاد فشار روي دندان‌هاي اطراف شود كه باعث ايجاد شلوغي دندان مي‌گردد.

اين موضوع همچنين ممكن است در مواردي كه دهان فضاي كافي براي رويش دندان عقل ندارد، رخ دهد.

دندان عقلي كه هنوز زير لثه قرار دارد، ممكن است تحريك شود. بافت لثه كه روي دندان را فراگرفته، مي‌تواند لنگرگاهي براي خرده‌هاي غذايي و باكتري‌ها در زير لثه باشد كه باعث عفونت در لثه مي‌شود.

بر حسب سايز، شكل، موقعيت دندان، خارج كردن دندان مي‌تواند از يك كشيدن ساده تا جراحي‌هاي پيچيده متغير باشد.

با يك كشيدن ساده به طور معمول التهاب و خونريزي كمتري ايجاد مي‌شود. كشيدن‌هاي پيچيده‌تر ممكن است باعث التهاب و خونريزي‌هاي بيشتر شود. هر چند كه دندانپزشك شما با حمايت‌هاي درماني پس از كشيدن، اين عوارض را كاهش مي‌دهد.

متعاقب كشيدن دندان، ممكن است وضعيتي به اسم «حفره خشك» رخ دهد. اگر لخته خوني كه در ناحيه كشيده شده دندان قرار گرفته، جابه‌جا شود، استخوان زيرين را نمايان مي‌كند. اين وضعيت بسيار دردناك است. اما بعد از چند روز خوب مي‌شود كه اين وضعيت با اقدامات درماني بعد از كشيدن توسط دندانپزشك، قابل پيشگيري است.

هرچه بيشتر صبر كنيد، پتانسيل بروز مشكلات افزايش مي‌يابد. اين به خاطر آن است كه با افزايش سن، استخوان دربرگيرنده دندان محكم‌تر مي‌شود و خارج‌سازي آن را مشكل‌تر مي‌سازد. همچنين پروسه ترميم كندتر مي‌شود.

 

    بزرگترین ومتنوع ترین فروشگاه اینترنتی ایران

بازديد : 219 بار دسته بندي : پزشکی نظر دهيد! [ ]


چگونه لک صورت را از بین ببریم


یکی از مهم‌ترین علل مراجعه بیماران به خصوص خانم‌ها به متخصصین پوست، بروز لک‌های قهوه‌ای و تیره به نام ملاسما یا کلوآسما در صورت (پیشانی، گونه‌ها، بینی و چانه) است.

اگرچه این مسئله فقط از نظر زیبایی اهمیت دارد، ولی با توجه به تأثیرات روانی ، اجتماعی و اقتصادی آن و نیز افزایش آگاهی مردم نسبت به مسائل پوستی، نمی توان به سادگی از آن گذشت.

علل ایجاد کننده

اکثر مبتلایان، شروع این بیماری را به دنبال مصرف داروهای ضدبارداری یا اولین حاملگی می دانند و عده‌ای آن را نتیجه ی مسافرت به مناطق با آفتاب شدید مانند کنار دریا در فصل تابستان تلقی می‌کنند.

نتیجه تحقیقات نشان می‌دهد نور آفتاب، حاملگی، سابقه فامیلی مثبت، مصرف بعضی داروها و گاهی داروهای ضدبارداری، اختلالات هورمونی به خصوص کم‌کاری یا پرکاری تیروئید، بعضی مواد شیمیایی موجود در محیط شغلی و تحریکات مزمن و طولانی‌مدت که ناشی از خاراندن یا دست کشیدن مستمر و مداوم به صورت است، از مهم‌ترین علل بروز ملاسما در صورت است.

انواع لک صورت

1- نوع سطحی: در این نوع ، رنگدانه ها در قسمت های سطحی پوست افزایش می یابند. این نوع شایع تر است و پاسخ بهتری به درمان نشان می دهد.

2- نوع عمقی: به رنگ آبی مایل به خاکستری دیده می شود. در این نوع، رنگدانه ها در لایه های عمقی تر پوست قرار می گیرند. مقاومت به درمان در این نوع بیشتر است.

درمان لک صورت

میزان درمان این لک‌ها با عمق و وسعت آنها ارتباط مستقیم دارد؛ به طوری که ضایعات عمقی‌تر و وسیع‌تر مقاومت بیشتری به انواع درمان‌ها دارند. در مقابل، ملاسما‌های سطحی‌تر که با وسیله تشخیصی ای به نام "لامپ وود" تعیین می‌شوند پاسخ بهتری به درمان‌های مختلف نشان می دهند.

اما سوالی که همیشه از سوی بیماران مطرح می‌شود، این است آیا این لک ها به‌ طور کامل قابل علاج و درمان هستند؟

در پاسخ باید گفت که اگر عوامل ایجادکننده و تشدیدکننده را کنترل کنید و در مصرف کرم‌ها و ضد آفتاب به توصیه پزشک متخصص پوست عمل کنید، مطمئنا به میزان قابل توجهی بهبودی حاصل می‌شود.

به همین لحاظ در گام ‌اول بررسی سوابق فامیلی، آزمایشات هورمونی، داروهای مصرفی، میزان تماس با نور آفتاب و شرایط محیط شغلی از نظر وجود عوامل تشدیدکننده ملاسما مانند مواد شیمیایی یا نور صفحه کامپیوتر و نور مهتابی به خصوص در طول شب مهم هستند، زیرا با دانستن علل و سپس حذف یا تعدیل آنها می‌توانیم به طور چشمگیری از پیشرفت ملاسما جلوگیری کنیم.

پس از یافتن و حذف علل ملاسما، به مرحله دوم یعنی درمان می‌رسیم که درمان ملاسما را می‌توان به ترتیب اولویت به سه گروه تقسیم کرد:

1) مصرف کرم‌ها (بیشتر برای پوست‌های خشک و معمولی) و محلول‌های ضدلک (بیشتر برای پوست‌های چرب) که در دو نوع، حاوی مواد هیدروکینون و فاقد هیدروکینون هستند.

اگر چه این روش درمانی مطمئن‌تر و با مقبولیت بیشتری است، اما باید به این نکته توجه کرد که مصرف مداوم کرم‌ها یا محلول‌های حاوی هیدروکینون (بیش از شش ماه متوالی) می‌تواند نتایج معکوسی در روند درمانی داشته باشد.

به همین خاطر مصرف داروهای فاقد هیدروکینون از دیگر اولویت‌های درمانی هستند که با تشخیص پزشک متخصص پوست بر اساس شرایط بیمار تجویز می‌شوند.

2) در موارد خاص مداخله درمانی با استفاده از پیلینگ و میکرودرم ابریشن

3) انجام لیزر که در مواردی مفید خواهد بود.

باید تاکید کنیم که روش‌های درمانی دوم و سوم (پیلینگ و لیزر) معجزه نمی کنند و چنین درمان هایی پیشنهاد نخست ما نیست، زیرا با این‌گونه روش‌ها در مواردی نه ‌تنها درمانی ‌صورت نمی گیرد، بلکه موجب تشدید بیماری شده‌ و در شرایطی نیز پس از بهبودی، به علت مواجهه با نور خورشید یا عوامل تشدیدکننده در کمتر از یک ‌سال لک ها عود می کنند و این یعنی اتلاف وقت و هزینه.

بنابراین در انتخاب نوع و مدت درمان یا تغییر آن حتما با پزشک متخصص پوست مشورت کنید.

مهم ترین نکته ای که بیماران مبتلا به لک صورت باید مد نظر داشته باشند عبارتست از اجتناب از خوددرمانی و مراجعه به پزشک متخصص پوست، زیرا این امر باعث می شود تا بیمار به صورت اصولی تحت درمان قرار بگیرد و از تحمیل هزینه های اضافی و همچنین عوارض ناشی از خود درمانی محفوظ بماند.

 

    بزرگترین ومتنوع ترین فروشگاه اینترنتی ایران

بازديد : 189 بار دسته بندي : پزشکی نظر دهيد! [ ]


کمبود چه ویتامین ها و مواد معدنی شما را بی حال می کند


کمبود چه ویتامین ها و مواد معدنی شما را بی حال می کند؟
یک دانشيار انستيتو تحقيقات تغذيه كشور با بیان اینکه ضعف و بی حالی می تواند علل تغذیه ای داشته باشد تاکید کرد:« آهن مهمترین ماده معدنی است که کمبود آن ضرورتا به شکل کم خونی بروز نمی کند بلکه از علائم اولیه کمبود این ماده معدنی مهم ضعف و بی حالی و خستگی مفرط و کاهش قدرت تمرکز و ضعف در کار کردن است.»


دکتر تیرنگ نیستانی در گفت و گو با خبرنگار سلامت نیوز گفت:«ضعف و بی حالی می تواند علل تغذیه ای داشته باشد بویژه اینکه کمبودهای تغذیه ای در دوره کنونی به شکل بالینی و آشکار کنترل شده است اما کمبود تحت بالینی یا کمبود حاشیه ای می تواند علائم گنگ و مبهمی داشته و در برخی مواقع خود را به شکل ضعف و بی حالی نشان می دهد.
ضمن اینکه یادمان باشد انرژی داشتن ، شادابی و فعالیت مرتبط به توده ماهیچه ای بدن می شود و افرادی که بضاعت توده ماهیچه ای آنها کم است با وجود وزن مناسب دچار ضعف و بی حالی می شوند.»
وی ادامه داد:«آهن مهمترین ماده معدنی است که کمبود آن ضرورتا به شکل کم خونی بروز نمی کند بلکه از علائم اولیه کمبود این ماده معدنی مهم ضعف و بی حالی و خستگی مفرط و کاهش قدرت تمرکز و ضعف در کار کردن است بویژه کمبود آن در میان زنانی که در سنین بارداری و یا دوره قاعدگی قرار دارند وجود دارد و با احساس این علائم بایستی سریعا به پزشک متخصص مراجعه کرد.»
این متخصص تغذیه و رژیم درمانی افزود:«کمبود برخی از ویتامین ها نیز همراه با ضعف و بی حالی است که می توان به ویتامین های گروه B به خصوص B2 و B6 و نیاسین اشاره کرد که با کمبود آن فرد دچار تحریک پذیری و عصبی بودن ، ضعف و بی حالی می شود و در صورتی که فردی از الگوی غذایی نامناسبی پیروی کند احساس ضعف و بی حالی کرده و باید گفت با الگوی غذایی نابسامان فرد به درجاتی از ضعف و بی حالی دچار می شود.»
این دانشیار دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي ادامه داد:«کمبود ویتامین D که اکنون تنها به عنوان ویتامین استخوان ساز شناخته شده است موجب بروز ضعف و بی حالی می شود و طی تحقیقات جدید انجام گرفته مشخص شده است که در سالمندان تعداد دفعات به زمین خوردن که موجب بروز شکستگی می شود با کمبود این ویتامین رابطه عکس دارد و هر چه این ویتامین در بدن فرد کم باشد شانس دفعات زمین خوردن وی بیشتر است و در واقع انقباض ماهیچه ای با کمبود ویتامین D رابطه داشته و موجب بروز بی حالی و سستی در فرد می شود.»
دکتر تیرنگ نیستانی افزود:«آفتاب مهمترین منبع ویتامین D است همچنین این ویتامین در روغن کبد ماهی که در جیره غذایی مردم ما رایج نیست موجود است و زرده تخم مرغ و قارچ نیز تا حدودی حاوی این ویتامین هستند و اخیرا روش هایی در حال ابداع است که قارچ ها را در معرض UV قرار می دهند تا میزان ویتامین D موجود در آن بالاتر رود.»

 

    بزرگترین ومتنوع ترین فروشگاه اینترنتی ایران

بازديد : 223 بار دسته بندي : پزشکی نظر دهيد! [ ]


پيوند ها پيوند ها'

تبادل لينک تبادل لينک تبادل لينک تبادل لينک

 • گیفت کارت پلی استیشن 20 دلاری

  فرش 700 شانه تراکم 2550

  قیمت پایان نامه

  گیفت کارت اسپاتیفای

  سرور اختصاصی

  تور آنتالیا

  چاپ کاتالوگ چاپ بروشور

  خرید وی پی ان

  پایان نامه مدیریت آموزشی

  خرید جم کلش رویال

  خرید جم کلش

  فروشگاه اینترنتی لباس

  طراحی سایت|بهینه سازی سایت|طراحی وب سایت

  دانلود آهنگ جدید شادمهر

  صرافی ایرانی

  دانلود مقاله فارسی

  دانلود مقاله فارسی

  دانلود مقاله فارسی

  طراحی سایت

  ثبت آگهی رایگان

  دانلود پروژه و پایان نامه

  دانلود فیلم

  درج آگهی رایگان

  تصفیه آب معصومی

  عکس نوشته عاشقانه

  خريد لباس مردانه و بچه گانه

  دانلود آهنگ جدید

  فراسیون

  تشک طبی

  تراکتور کمباین نیوهلند

  خرید اینترنتی لباس مردانه

  تور لحظه آخری

  تور کیش

  رژیم غذایی اطفال

  تصفیه آب

  بهداشت قلب

  شادی لایف • بک لينک بک لينک